Jak funguje ubytování přes airbnb: tipy pro pozitivní zkušenost :)

Jak funguje ubytování přes airbnb: tipy pro pozitivní zkušenost :)

Moje první zkušenost s airbnb? Katastrofa. Začalo to tím, že jsem na základě uvedené adresy přijela do domu, kde o mé hostitelce vůbec nikdo neslyšel… A přitom já tam měla bydlet! Jak velký rozdíl může způsobit, když uvádíte adresu a zapomenete za číslo popisné připsat X. Pokračovalo to probdělou nocí v prázdném areálu, kdy sousedovic agresivní pes štěkal na terase příslušící k mému pokoji – těsně za dveřma. V sedu měřil více než půl člověka.

Končilo to tím, že jsem se druhý den stěhovala pryč. Z ubytování, které jsem měla zaplacené na 14 dní. Bohužel jsem ho nezreklamovala do 24 hodin a udělala jsem ještě jednu další chybu o které píšu na konci článku. Tehdy jsem ještě nevěděla, jak airbnb funguje. Na Bali se mi většina většina věcí, které jsem zažila, líbila, ale toto mé první airbnb k opravdu nepatřilo k mým oblíbeným zkušenostem.

Na vlně sdílené ekonomiky

Přesto dneska airbnb miluju. Nemusím vlastnit, můžu sdílet. A když už vlastním, nemusím užívat jen já sama… Sdílená ekonomika ve své prvotní podobě nás podle mě vede k udržitelnosti. Moc se mi líbí princip lidé-lidem. A co se airbnb týká, všichni potřebujeme někde bydlet… a skoro všichni chceme alespoň občas jet na dovolenou, když už ne přímo cestovat.

A to, co nám připadá jako velká exotika, je pro ty místní, kteří tam žijí, naprosto běžný, obyčejný život. Pro ně by byl zase váš byt/dům jedna velká exotika.

Na této myšlence vznikly všechny home-exchange (výměny domovů), couchsurfingy (necháváte lidi přespat u sebe, většinou na gauči v obýváku, zdarma) a v konečném důsledku na něm funguje i airbnb (necháváte lidi u sebe přespat většinou na nafukovací matraci v obýváku a uděláte jim snídani – za peníze). Koneckonců nemusíte vždycky zrovna chtít jet tam, kde mají svůj dům lidé, kteří zase chtějí jet k vám. Peníze jsou univerzální směnný prostředek. A hosté vám tak pomáhají zaplatit vaše náklady, které na bydlení máte. Stejně jako vy svým hostitelům tam, kde bydlí oni.

Jak airbnb vůbec funguje

Aby to celé fungovalo a lidé nacházeli ty, u kterých chtějí bydlet a ti, kdo svůj prostor chtějí sdílet zase nacházeli své hosty, vstoupilo do hry airbnb jako zprostředkující platforma, na které mohou své domovy nabízet lidé po celém světě. Když budete chtít využít airbnb jako host, prostě si zřídíte na airbnb účet (když to uděláte přes tento link, dostanete 725 Kč do začátku), vyplníte údaje o sobě a je to. Později, než si ubytování zarezervujete, je potřeba se ještě verifikovat (nahrát občanku). Lidé si často myslí, že airbnb sdílí tyto údaje s hostiteli, tak to ale není, hostitel vidí jen jméno a příjmení.

Svou činnost financuje airbnb tak, že si nechává určitá procenta z každého pobytu (tzv. servisní poplatek) – za to vám ale nabízí určité garance, jako hostu i jako hostiteli. Ve chvíli, kdy si ubytování rezervujete a zaplatíte ho, airbnb ještě nepoukazuje platbu na účet hostitele. Poté, co k němu přijedete a ubytujete se, drží ji na svém účtu ještě 24 hodin pro případ, že by něco nebylo v pořádku. Můžete rezervaci v této lhůtě zrušit a zdokumentovat proč. Pokud něco nebylo fér (nesedí vzhled ubytování oproti fotkám nebo chybí vybavení, které bylo v popisu), airbnb vám nejen vrátí peníze, ale v některých případech i zařídí náhradní ubytování.

Jak na první pozitivní zkušenost

Nastudujte si danou oblast a pracujte v airbnb s mapou. To, že někdo nazval svůj apartmán „central“, ještě neznamená, že se v opravdovém centru nachází. Projděte si, kam se chcete podívat, uvědomte si, jak se budete dopravovat, nastudujte si infrastrukturu a vzdálenosti… Pak v airbnb mapě hledejte nabídky, které odpovídají radiusu, který jste si zvolili. Vygooglete si podrobnosti o dané části města/oblasti dřív, než potvrdíte rezervaci. Nechcete bydlet např. v ghettu.

Prostudujte si „domácí pravidla“, soupis vybavení a další podrobnosti o ubytování. Připadá vám rychlá wifi jako samozřejmost? Nemusí být. A nemusí být zdarma. Těžko budete reklamovat něco, co jste si jen zapomněli přečíst. Projděte si vybavení, kterým ubytování disponuje a ujistěte se, že splňuje vaše představy a má všechno, co budete potřebovat.

Čtěte mezi řádky hodnocení (nejen 5 hvězd)

Airbnb funguje převážně na hodnocení hostů hostiteli ale hlavně hosté hodností hostitele počtem hvězdiček – celkový průměr počtu hvězdiček se zobrazuje u nabídky. Dívejte se ale i na počet hvězdiček v rámci všech oblastí.

 • přesnost
  5 hvězdiček tady vám dává jistotu, že prostor vypadá jako na fotografiích.
 • lokalita
  Po vlastním průzkumu mrkněte i na počet hvězd ohledně lokality. 5 hvězd vás ujistí, že vás v lokalitě nečeká nepříjemné překvapení, které nelze vyčíst z mapy. Nechcete bydlet např. v ghettu, že 🙂
 • komunikace a check-in
  Jestli patříte k těm, kteří potřebují mít vše naplánované, vědět co a jak bude, kdy se s hostitelem sejdete, jak se tam dostanete s dostatečným předstihem, máte spoustu dotazů dopředu, abyste si mohli věci naplánovat, volte určitě jenom ubytování s 5 hvězdami za komunikaci 🙂 Ušetří vám to nervy.
 • čistota
  Zase záleží na osobních preferencích 🙂 5 hvězd = na čistotu můžete spolehnout.
 • hodnota
  Stojí to za ty peníze? 5 hvězd říká, že ano. O ceně se dá ale jednat.

V podrobnostech nabídky najdete i slovní hodnocení psaná předchozími hosty. Pročtěte si je a zkuste vnímat mezi řádky, jaký měli ze své zkušenosti a hostitele pocit. Ještě důležitější jsou odpovědi hostitele, pokud se nějaké u hodnocení hosty vyskytují. Je z nich vidět jeho nastavení, způsob komunikace a přístup k hostovi. Sama osobně bych volila ubytování, které má slovní hodnocení veskrze kladné a průměry hvězdiček na pětce. S jednou výjimkou.

Jak si vyjednat slevu

Tou výjimkou je hodnota. Pokud hosté hodnotí výborně čistotu, komunikaci, check-in, soulad s fotkama, nevadí mi, že podle nich je chabá cena-výkon. V takovém případě totiž zkusím vyjednat slevu. NEJEN v takovém případě :-). V popisu nabídky kliknete prostě na možnost kontaktovat hostitele. Důležité je dát mu nějaký důvod, proč by vám měl slevu dát (budete u něj delší dobu, dáte mu skvělou referenci, napíšete o něm na svém blogu…) Buďte kreativní 😉 Čím méně je zarezervovaný, tím bude ochotnější vám slevu dát.

Další možnost, jak ušetřit, je zřídit si před pobyten nové airbnb konto (použijte email, který airbnb ještě nezná) a získat cestovní kredit 751,- Kč na svůj první pobyt za víc než 1 800 Kč. Když si rezervujete ubytování, které má stát těsně nad 1800, získali jste takhle v podstatě slevu přes 40 %. A bez vyjednávání :-).

Zkušenosti s airbnb, které nechcete

Moje kamarádka při své první zkušenosti s airbnb narazila na toto: Paní ji chtěla motivovat k tomu, aby si její ubytování rezervovala mimo airbnb, že jí ho dá levněji, protože se tak nemusí platit servisní poplatky. Ano, můžete takhle ušetřit. O co pak přicházíte:

 • možnost ubytování reklamovat – kvůli sníženému standardu (nebylo tam vybavení co mělo atd.) můžete žádat po hostiteli, popř. airbnb finanční kompenzaci
 • možnost po příjezdu rezervaci prostě zrušit, protože ubytování neodpovídá popisu
 • pokud by se stalo, že přijedete a hostitel vám nebere telefon nebo má prostě už ubytování plné, protože si to špatně spočítal… nemáte záruky, jak z něho dostante zpět své peníze v plné výši.

Kamarádka ani nemohla na ubytování uplatnit svůj cestovní kredit, který na airbnb měla a nemohla reklamovat to, že je paní ubytovala v jiném apartmánu, než který byl na fotkách (ten byl plný). A že scházelo některé vybavení oproti popisu.

Samostatnou kapitolou jsou podvodníci, kteří ani žádné ubytování nenabízí… mají prostě jen falešný profil a falešnou nabídku ubytování. Proto doporučuju NIKDY, ale opravdu NIKDY neplatit nikomu mimo airbnb. Po zaslání vaší platby profil vymažou a už se jich nikdy nedovoláte. Ani kdyby vás o to, že máte zaplatit převodem na účet, požádalo emailem „samo airbnb“, nedělejte to, email je falešný a emailová adresa airbnb nepatří.

Spokojený nespokojený host

Shit happens. Naštěstí v reklamacích funguje airbnb opravdu dobře. Proto se jich nebojte!

Nemůžete se dovolat vašemu hostiteli, je už půl jedenácté večer a vy netušíte, kde budete spát? Zavolejte na airbnb podporu, vysvětlete svou situaci a airbnb vám nejen vrátí peníze, ale i zajistí adekvátní náhradní ubytování na tu danou noc. U mých hostů, kteří se do takovéto situace dostali den předtím, než přišli ke mně, to byl hotel za 3 000 za noc :-).

Nelíbí se vám, že v popisu bylo, že je okolí klidné a ubytování tiché, ale kolem pořád jezdí motorky a vy to tak nevnímáte? Uvědomili jste si to ale až v půlce vašeho měsíčního pobytu? Napište na airbnb, to vyzve vašeho hostitele aby vám vrátil část peněz a když odmítne, tak to udělá samo. Mojí kamarádce, které se toto stalo na Bali a nebála se ozvat, vrátili více než třetinu její platby za měsíční ubytování.

Já když jsem se odstěhovala ze svého šíleného prvního ubytování a zrušila rezervaci až po několika dalších dne, protože jsem nevěděla, že to musím udělat, tak mi vrátili jen její část. Mrzelo mě, že jsem tehdy nevěděla, jak to funguje. Že kdybych ji reklamovala do 24 hodin od příjezdu s tím, že místo absolutně neodpovídá fotografiím a popisu, vrátili by mi ji celou. Jenže – byla to první zkušenost a já nepoučená.

Proto jsem napsala tento článek. Abyste se airbnb nebáli (po této jedné zkušenosti následovaly samé pozitivní) a taky se nebáli využít na maximum jeho podporu a centrum reklamací, protože opravdu pozitivně funguje. Pro hosty i hostitele.

Přeju hodně pozitivních zážitků.

Hana Šilarová
Mám za sebou 11 let zkušeností s financováním nákupu nemovitostí. Jsem autorkou e-booku K vlastnímu bydlení krůček po krůčku a v radosti>>. Na airbnb jsem téměř okamžitě získala statut superhostitele. Díky tomu, že miluju cestování jsem od začátku věděla, jak hosté přemýšlí a co očekávají. Jsem perfekcionistka a mám mnohaleté zkušenosti s komunikací. Proto se mi daří poskytovat "outstanding customer experience." Své zkušenosti jsem spojila do online kurzu Bez hypotéky díky airbnb >>.
Komentáře
 1. Nám se vždy vyplatilo číst reference a zkušenosti ostatních + se rádi doptáváme na detaily rovnou daného hostitele. Z toho se dá odhadnout už hodně 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *