Hypotéka na vlastní bydlení, nebo pronájem?

Hypotéka na vlastní bydlení, nebo pronájem?

Milenials. Svobodomyslné duše, které vůbec nespěchají do pořízení vlastního bydlení. A vlastně ani do vlastního pronájmu. Nechtějí na sobě hypotéku, nechtějí cítit v zádech energii dluhu.

Pocit, že budu muset celý život dělat kompromisy, abych na ty splátky měla, se ani mně nelíbil. Hodně dlouho jsem proto do úvěru na vlastní bydlení nešla, volila jsem nájem. Nebyla jsem si ani jistá kde chci žít a jestli to vůbec bude v ČR. Ani dnes zatím nebydlím ve vlastním – už jsem ale na cestě. A to na mnohem svobodnější cestě, než jsem si dřív vůbec dokázala představit.

Hypotéka na vlastní bydlení, nebo pronájem?

Taky jsem mileniálka. Těší mě 🙂 Toto o nás napsal Forbes:

Dost jich také bydlí s rodiči nebo v jiné finančně méně náročně variantě soužití. Podle některých sociologů je to způsob, jak oddalují definitivní nástup dospělosti. Ten nesymbolizuje ani tak založení rodiny jako cesta do banky a žádost o hypotéku.

Zdroj: Forbes speciál, tabulka generací

Nechceme aby nám život utíkal mezi prsty, nechceme být splácející ovcí v systému, která plánuje vystudovat-pracovat-vlastní bydlení-rodina=>splácení a živení rodiny jako náplň zbývajícího života. Děsí nás tyhle životní scénáře. Někde v hloubi duše cítíme, že to není ta opravdová svoboda.

Millenials a hypotéka

Nechceme něco muset. Nechceme, aby nás „něco“, myšleno nemovitost (jak krásně zní to slovenské „nehnutelnost“), poutalo na jednom místě. Nechceme žít celý život v energii dluhu. Nechceme, aby nás to ovliňovalo v rozhodování. Nelíbí se nám americké ospravedlňování „Každý máme svoji hypotéku.“  Dnes už se na to dívám jinak. Zatím jsme jen nepřišli na způsob, jak tato rizika ošetřit.

Radši bydlet v nájmu a… mít nižší výdaje

I když třeba bydlíte ve spolubydlení, jaký je rozdíl, když se spolubydlícími skládáte na měsíční nájem versus když se skládáte na splátku hypotéky? Z hlediska měsíčních nákladů je to dost podobné.

Hypotéka na vlastní bydlení, nebo pronájem?

Zdroje: realitymix.centrum.cz, svjpredseda.cz *parametry hypotečního úvěr: 2,99 %, splatnost 30 let *parametry doplňkového úvěru: 4 %, splatnost 28 let

Nechme teď chvíli stranou stokorunové rozdíly v měsíční nákladech. I to, že v případě splátek platím vlastně sobě a na konci budu mít nemovitost a v případě nájmu nic. Nedívejme se teď na konec, ale na průběh. Jaký je ten život teď. Zaměřme se na něco podstatšího: Jste závislí na penězích ze zaměstnání, ať už splácíte, nebo platíte nájem. A není zde žádná vyhlídka, že se něco změní.

Bude to pořád +/- podobné. Možná vám přidají v práci, úroková sazba klesne nebo si najdete levnější nájem, protože slevnily. Nebo majitel bytu draží nájem, banka zvýší úrokovou sazbu a vy budete muset platit více. Nijak se nemění míra osobní svobody. Nikde se netvoří potenciální pasivní příjmy.

Dokud jsme v nájmu a bez hypotéky, jsme svobodnější. Opravdu?

  • Scénář č. 1: Bydlení a hypotéku si pořídíme později a musíme také později víc měsíčně splácet. Když banka zvýší úrokovou sazbu, projeví se to výrazněji na každé měsíční splátce.
  • Scénář č. 2: Bydlení si nepořídíme nikdy a jsme závislí. Na výši příjmu, jestli bude stačit. Na tom, jak a kdy nám majitel bude zdražovat nájem. Narozdíl od splátky hypotéky díky inflaci na např. třicetiletém horizotnu rozhodně nezůstane stejný.

Pořídit si „vlastní bydlení“ hned, ale nebydlet v něm?

Hypotéka na vlastní bydlení, nebo pronájem?

Vzít si hypotéku? Uff. Když už jsme se ale konečně rozhodli, tak se moc těšíme, jak budeme v tom svém vlastním bytě teď bydlet. Rozhodně přece nechceme, aby nám ho někdo vybydlel, že? A právě díky tomuto postoji víme, že budeme muset navýšit své měsíční náklady na vlastní bydlení a počítat s nimi v této výši na hodně dlouhou dobu. A proto nákup bydlení odkládáme.

Jde to ale i jinak – a možná vás to zatím nenapadlo. Své výdaje na bydlení nechat tak, jak jsou. Koupit si byt na (budoucí) vlastní bydlení hned, ale zato v něm hned nebydlet. Koupit si ho na pronájem a nechat někoho jiného, ať nám byt splácí. A pronájem ne dlouhodobý, ale krátkodobý.

Svobodnější život

Můžete zůstat u toho, že za těch pár let, po které byste zatím své rozhodnutí odkládali, si necháte vlastní bydlení zaplatit. Do bytu se pak můžete nastěhovat, nebo ho prodat a koupit něco jiného někde jinde, protože se okolnosti změnily.

Nebo se rozhodnete v bytě dál nebydlet, ale z částky, kterou vám měsíčně vydělává, žít. A mít na to čas. A pak se rozhodnete, že když už vás netíží úvěr na původní byt, koupíte další… ale to už je úplně jiný příběh.

Odvaha rozhodnout se

Prvním krokem a klíčem je rozhodnutí. Koupit nemovitost ve které si nejen umíte představit bydlet, ale je zároveň vhodná pro krátkodobé pronájmy chce odvahu. Rozhodnout se, že prostě NAJDETE možnost jak ji ufinancovat. Umět si odříct ten požitek v ní hned bydlet.  Volba je na vás. Jak říká John C. Maxwell, v obou případech budete muset někdy zaplatit.

Hypotéka na vlastní bydlení, nebo pronájem?

Umět si odříct ten požitek v koupené nemovitosti bydlet je stejné, jak když se rozhodujete jestli si koupíte auto na úvěr (teď) nebo si na něj naspoříte (později). V obou případech měsíčně platíte nějakou částku, ale v tom druhém úroky pracují pro vás, ne proti vám. Ve finančním plánování se tomu říká tzv. odložená spotřeba.

K tomu je potřeba disciplína. Součástí každého opravdového ROZHODNUTÍ je totiž disciplína. A právě s ní přichází svoboda. Nezávisím na ničem z vnějšku, můžu se na sebe na 100% spolehnout. Že mě od splněného cíle (který je ale opravdu můj – to je důležité) neodradí touha pobývat si v pohodlí a ve své komfortní zóně. Přeju vám, ať v sobě najdete sílu k těm prvním malým, dílčím krokům.

A pokud jste takovému rozhodnutí blízko, můžete mrknout sem na online kurz o tom, jak právě využít airbnb k tomu, abyste z toho kroku, koupit si nemovitost a nebydlet v ní, vytěžili co nejvíce.


* v článku používám pro stručnost pojem byt - myšlena tím může být ale i jakákoliv jiná nemovitost na vlastní bydlení

Hana Šilarová
Mám za sebou 11 let zkušeností s financováním nákupu nemovitostí. Jsem autorkou e-booku K vlastnímu bydlení krůček po krůčku a v radosti>>. Na airbnb jsem téměř okamžitě získala statut superhostitele. Díky tomu, že miluju cestování jsem od začátku věděla, jak hosté přemýšlí a co očekávají. Jsem perfekcionistka a mám mnohaleté zkušenosti s komunikací. Proto se mi daří poskytovat "outstanding customer experience." Své zkušenosti jsem spojila do online kurzu Bez hypotéky díky airbnb >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *